Results -9 to 0 of 336

Threaded View

  1. #11
    Player
    xyaie's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    241
    Character
    Seyon Masters
    World
    Adamantoise
    Main Class
    Red Mage Lv 80
    preliminary napkin math off what i have available. Basing it PURELY off just jolt.
    This is not stat weights (directly), it's potency per second increase as i dont know the value of int

    this is not "for the class", it's done off 1 spell. going to take a lot more work to factor in this all for our rotation. skillspeed is overvalued because of this.

    TL: DR
    DH: .0118
    SS: .0111
    CRIT: .0109
    DET: .0107

    basis:
    Crit:
    (((200 * Crit-CritBase)/2170)+50)/10= crit rate
    (((200 * Crit-CritBase)/2170)+400)/10= crit damage
    (base is 364)
    source: https://www.reddit.com/r/ffxiv/comme...hance/djaaslc/

    DH:
    37.5 = 1% (after 364)


    SS:
    66.7 = .01s off GCD (after 381)


    DET:
    172 = 1%
    source (DH SS DET): https://www.reddit.com/r/ffxiv/comme...rect_hit_data/

    Math:
    With my current stats that would mean:
    1458 crit
    15.08% = crit rate
    1.5008 crit damage
    1427 DH
    28.35% DH chance
    972 SS
    .0886 seconds off global
    895 det
    5.2% damage
    SO with all of that
    jolt is normally 2.5s, 240 potency = 96 potency per second
    modified by the above:
    4.28% chance of direct crit = 450 (1.5008 * 1.25 = 1.876)
    10.8% chance to crit = 360
    24.07% chance to DH = 300
    60.85% chance to hit = 240
    19.26+38.88+72.21+146.04= 276.39
    276.39*1.052 = 290.76
    global = 2.5 - .0886 = 2.4114
    290/2.4114 = 120.26 PPS
    adding 80 crit:
    15.82% chance
    1.5082 crit damage

    4.485 chance to DCH = 452
    11.335 chance to CH = 362
    23.865 chance to DH = 300
    60.315 chance to hit = 240
    20.27+41.03+71.6+144.76 = 277.656
    277.656*1.052 = 292.09
    global set to 2.4114
    292.09/2.4114 = 121.13 PPS
    80 crit = .87 PPS increase
    1 crit = .010875 PPS
    adding 80 DH (to the base)
    = 30.48% chance to DH

    4.6% chance to DCH = 450.24
    10.48% chance to crit = 360.19
    25.88% chance to DH = 300
    59.04% chance to hit = 240
    20.71+37.75+77.64+141.7 = 277.8
    277.8*1.052 = 292.25
    292.25/2.4114 = 121.2
    80 DH = .94
    1 DH = .01175PPS
    adding 80 SS
    = 2.4s GCD
    290.76/2.4 = 121.15
    80 SS = .89 PPS
    1 SS = .011125 PPS
    adding 80 det
    = 5.67
    276.39*1.0567 = 292.06
    292.06/2.4114 = 121.116 PPS
    80 det = .856 pps increase
    1 det = .0107 PPS
    DH: .0118
    SS: .0111
    CRIT: .0109
    DET: .0107
    ALL OF THIS IS ALL FROM THE ABOVE SOURCES's FORMULAS
    THIS IS ALSO ALL NAPKIN MATH DONE WITH A HANDY DANDY CALCULATOR AT 8:30 AM BECAUSE I COULDN'T SLEEP DUE TO A NEIGHBOR MOWING THEIR LAWN

    i'd still shy away from skillspeed, however this would mean DH > crit, which is the opposite of what i've heard
    (0)
    Last edited by xyaie; 07-03-2017 at 11:14 PM.